HAKKIMIZDA

İ L H A N   E R O Ğ L U 

1978 İzmir doğumlu. İzmir’de yaşıyor. 30’dan fazla ülkeye gitti. 

Çocukluğumdan beri en büyük tutkum resim yapmaktı. Ortaokul ve lise hayatım Matematik ve Türkçe defterlerime resim yaparak geçti. Üniversitede ise kendimi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde buldum. Mezuniyet sonrası tekstil sektöründe yoğun bir tempoyla çalışmaya başladım. Zaman buldukça arkadaşlarımla Avrupa’yı geziyordum. Bu dönemdeki hobim model araba koleksiyonu yapmaktı. Evimde kurduğum küçük bir stüdyoda bu arabaların fotoğraflarını çekiyordum. Daha sonra sahip olduğum bu makineyi Avrupa seyahatlerime götürmeye başladım. O kadar güzel yerler görüyordum ki buraları fotoğraflamak bana büyük keyif veriyordu. İlerleyen yıllarda bu gezilerim sadece fotoğraf amaçlı oldu. Bir ülkede gün doğumu çekimi yaparken, akşam kendimi başka bir ülkede gün batımı çekimi yaparken buluyordum. Çektiğim fotoğrafları düzenlerken resim bilgimi kullandım ve kendi renk paletimi oluşturdum. Artık en büyük tutkum fotoğraf çekmekti.

30’dan fazla ülkeye fotoğraf çekmek için seyahat ettim. Birçok ülkeye defalarca gittim, inanılmaz manzaralara tanık oldum. Fotoğraf tutkunları ile bu anları paylaşmak için çok sevdiğim yerlere fotoğraf turları düzenlemeye başladım. Bu süre zarfında Sony Fotoğraf makinelerinin Global Marka Elçisi oldum. Beautiful Destinations, Lokai, Ögon Designs (Fransa), Harper & Brooks Watches (Norveç), Czech Tourism, Prague Tourism, The Luxury Collection, Hotel Danieli (Venedik, İtalya), Gritti Palace (Venedik, İtalya), Hilton (Bali, Endonezya), Sheraton (Bali, Endonezya), Padma Resort Legian (Bali, Endonezya), Padma Resort Ubud (Bali, Endonezya), Caresse Resort Bodrum, Lipton, Arçelik, DeFacto, Onedio.com, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı gibi bir çok ulusal ve uluslararası marka ile fotoğraf çalışmaları yürüttüm / yürütüyorum.

Merkezi New York’ta bulunan, dünyanın en büyük ve en saygın fotoğraf ve ev elektoniği şirketlerinden Adorama’nın hazırladığı ve bu çağın yaratıcı fotoğrafçıları aracılığıyla, fotoğrafın gelişen ve değişen estetiğineışık tutmaya çalıştığı "Through The Lens” isimli belgeselin bir bölümüne konuk oldum.

Fotoğraflarım National Geographic, Digital SLR Photography, Practical Photography, Digital Photo, Hürriyet, Alem, Bakka Bülten, Magma, SkyLife, Onedio, 500px gibi bir çok ulusal ve uluslararası gazete, dergi, web sitesi ve seyahat blogunda yayınlandı, defalarca Yılın Fotoğrafı, Ayın Fotoğrafı seçildi.

yukarı çık